Slik hjelper vi lokalt når uværet treffer
Ekstremvær kommer oftere og hardere, og skadene blir større. Mer sårbarhet og usikkerhet, og et økende behov for beredskap og trygghet blir stadig viktigere.
Da ekstremværet Amy traff, ble dette tydelig. Stormen førte til omfattende skader og stor uro, og tusenvis hadde akutt behov for trygghet og bistand. Gjensidige alene mottok over 4000 skademeldinger i løpet av få dager.
Oppdal ble spesielt hardt rammet, og ødeleggelsene viste hvor viktig det er å ha tilgang til hjelp og faglig veiledning.
– Behovet for rask hjelp var stort, og med fagfolk på plass og tett oppfølging kunne vi tilby både praktisk bistand, råd og trygghet i en kaotisk situasjon, forteller takstkonsulent i Gjensidige, Terje Engen.
Han var blant dem som rykket ut da ekstremværet traff, og beskriver dagene som intensive, men preget av godt samarbeid og tydelig prioritering.
– Gjensidige har gjennom lang tid opparbeidet solid kompetanse, men det er ikke bare kunnskapen som betyr noe. Det handler like mye om at vi faktisk bryr oss. Vi ønsker å hjelpe kundene på best mulig måte, og det er den kombinasjonen som skaper trygghet, legger han til.
Lokal tilstedeværelse
— Med et ønske om å være tilgjengelige og synlige for kundene våre, var vi fysisk til stede på lokalkontoret i Oppdal i to uker. Vi var flere fra ulike avdelinger fra Gjensidige, både skadebehandlere og takstkonsulenter, forteller storskadekonsulent i Gjensidige, Heidi Gjendem Ahlsen.
For å gjøre det enkelt å få hjelp og komme i kontakt, ble det sendt SMS til alle berørte kunder med informasjon om når og hvor de kunne møte fagpersonene. I løpet av perioden kom det i snitt mellom 15-20 kunder til kontoret hver dag.
— Mange opplevde det som beroligende å kunne snakke med oss ansikt til ansikt og få direkte veiledning. Vi kunne svare på spørsmål, utbetale erstatninger og gi en forventningsstyring for den videre prosessen. Mens noen hadde spørsmål til forsikringsdekningene, syntes andre det bare var godt å få dele opplevelsen og bli hørt.
Skadene som ble meldt inn var varierte og omfattende, med blant annet blåste yttertak, treffskader på biler og campingvogner, samt skader på hageanlegg og veltede trær.
— Våre avtaleleverandører kom raskt ut på befaring når skaden ble meldt, erfaringsmessig innen én til to virkedager, men også i mange tilfeller samme dag, sier Ahlsen.
Dette var langt fra første gang Gjensidige har vært til stede for kundene. Gjennom tidene har selskapet stått støtt i stormer som Dagmar, Gudrun og Hans. Med lokale kontorer over landet, er hjelpen alltid nær når uværet rammer.
En prosess som skaper trygghet
For å gjøre håndteringen enkel og oversiktlig, blir det i Storskadeavdelingen fulgt en tydelig prosess.
— Først melder kundene inn skadene via nettsiden, og avtaleleverandører reiser ut for å kartlegge omfanget og iverksette strakstiltak. Deretter tar takstkonsulent ansvar for fremdrift og valg av reparasjonsmetode, mens saksbehandlerne informerer om forsikringsdekning og veiledning om videre prosess, forklarer Ahlsen.
Underveis blir alle saker fulgt opp løpende. Saksbehandlere utbetaler erstatning der det er nødvendig og sørger for at innkomne fakturaer blir håndtert.
— Når skadene er reparert, blir det gjennomført en sluttbefaring, og kundene får en avsluttende samtale for å sikre at arbeidet er fullført og at de er fornøyde med løsningen.
Forberedt på mer ekstremvær
Ekstremvær og naturskader forventes å øke i årene som kommer, noe som gjør rask og tilgjengelig oppfølging lokalt stadig viktigere. En Norstat-undersøkelse for Tryg viser at tre av fire nordmenn forventer mer ekstremvær og klimarelaterte vannskader. Utviklingen bekreftes også av fagmiljøene.
Ifølge Anita Verpe Dyrrdal, leder av Norsk klimaservicesenter og ansatt ved Meterlogisk institutt, er det særlig økt og mer intens nedbør som kan føre til de mest omfattende skadene.
— Mer ekstrem nedbør fører til mer flom i vassdrag, flere jord- og flomskred, samt større utfordringer med overvann i tettbygde strøk. Langs kysten vil også havnivåstigning øke risikoen for oversvømmelse fra sjøen, forklarer hun.
Utviklingen gjør både boliger og infrastruktur mer sårbare, særlig i flom-, skredutsatte områder og langs kysten. Samtidig er ikke all risiko knyttet til fremtidig ekstremvær like forutsigbar.
— Ekstremvind kan treffe fra nye retninger, og dermed ramme områder som ikke er tilpasset slike belastninger. Dette kan forårsake betydelige skader fordi skadepotensialet til vind ikke vokser jevnt med vindstyrken, understreker Dyrrdal.
Gjensidige tar denne utviklingen på alvor.
— Vi er godt rustet gjennom fagkompetanse, erfaring og lokalt nærvær. Vi vil fortsette å være en stabil og tilgjengelig aktør for kundene, uansett hva fremtiden bringer, sier Ahlsen.
Sist oppdatert:

