Hopp til innhold

Investeringsrådgiver: – De som lykkes med sparing gjør dette

Hva kjennetegner egentlig de som får mest ut av sparingen?

Jonas Ulriksen, investerings- og pensjonsrådgiver i Gjensidige Pensjonsforsikring, hjelper kunder daglig med sparemålene sine. Han trekker særlig fram tre grep som går igjen hos dem som lykkes med sparingen – og som kan hjelpe deg med å få mer ut av din egen sparing.

Jonas Ulriksen
Jonas Ulriksen
Investeringsrådgiver

Gjensidige Pensjonsforsikring

1. Oversikt over egen økonomi

– Først og fremst må du vite hva du faktisk har mulighet til å spare, sier han.

Et godt utgangspunkt er å få en oversikt over:

  • Inntekter (lønn, tillegg osv.)
  • Faste utgifter (husleie, lån, strøm, forsikring osv.)
  • Variable utgifter (mat, klær, abonnementer, småkjøp osv.)

– Bare det å få oversikt kan frigjøre penger til sparing. Mange blir overrasket over hvor mye som går til småting i løpet av en måned.

Når du vet hva som faktisk blir igjen hver måned, blir det enklere å sette et realistisk sparebeløp.

Spare i fond?

Sparing i fond gir mulighet for høyere avkastning enn banksparing, og er et godt alternativ for deg som tenker langsiktig.

Les mer om Fondskonto

2. Fast sparing over tid

Basert på hva du typisk sitter igjen med etter utgiftene, anbefaler Ulriksen å sette opp et fast trekk. 

– Når sparingen går av seg selv, blir det også lettere å holde på den over tid. Og nettopp tid er en av de viktigste faktorene for å lykkes med sparing. Tid i markedet er viktigere enn å prøve å time det. Jo tidligere du begynner, desto mer kan pengene dine vokse, sier han.

Han viser til et eksempel:

– Sparer du 2 000 kroner i måneden fra du er 25 år, kan du ha rundt 440 000 kroner innen du fyller 35 – før avkastning. Investerer du pengene i for eksempel et globalt indeksfond, som historisk har gitt rundt 12 % årlig avkastning de siste 10 årene, kan sparepengene vokse til rundt 460 000 kroner i samme periode.

Dette viser hvordan faste innskudd over tid kan bygge opp en betydelig sparekapital.

Få hjelp fra investeringsrådgiver

Synes du det er vanskelig å spare, eller vet du ikke helt hva som er den beste sparemåten for deg? En av våre rådgivere kan hjelpe deg uansett hva du lurer på om sparing. 

Bestill gratis og uforpliktende rådgivningssamtale

3. Langsiktighet og is i magen

De som lykkes med sparingen, velger en spareform som passer til egen situasjon og som de klarer å holde fast ved over tid.

– Det er ikke nødvendigvis slik at høyest mulig avkastning er best for alle. Tar du høyere risiko enn du er komfortabel med, øker sjansen for at du tar dårlige valg når markedet svinger. Mange kan bli fristet til å selge på feil tidspunkt, og det kan påvirke avkastningen negativt over tid. De som lykkes best, klarer å holde seg til planen og lar investeringene stå – også når markedet går opp og ned, sier Ulriksen.

En enkel tommelfingerregel er å tilpasse sparingen til hvor lenge pengene kan stå:

• 0–3 år: sparekonto eller høyrentekonto – lav risiko og pengene er tilgjengelige

• 3–7 år: kombinasjonsfond – en blanding av aksjer og renter som gir moderat risiko

• 7 år eller mer: aksjefond eller globale indeksfond – høyere svingninger, men bedre muligheter for avkastning over tid

– Små valg i dag kan gjøre en stor forskjell over tid. Ved å få oversikt, sette opp en fast spareplan og velge en løsning du er komfortabel med, legger du et godt grunnlag for fremtiden, avslutter Ulriksen.